OUTLOOK EXPRESS AYARLARI

 

Outlook Express programını kullanacak personelimiz eğer windows xp işletim sistemini kullanıyorsa xp' nin service pack 3 veya üstü sürümlerinin yüklü olması gerekmektedir. Outlook express program ayarlarının da aşağıda anlatıldığı gibi yapılması gerekmektedir.

 

“Araçlar” Menüsünden “Hesaplar” a tıklayınız.

 


Açılan pencereden “Posta” sekmesine geçiniz ve “Ekle” butonuna ve devamında “Posta”ya tıklayınız.

 

 

 

 

 

Açılan pencereden “Görünen ad” kısmına Ad ve Soyadınızı yazınız ve “İleri” butonuna tıklayınız.

 

 

Açılan pencereden “E-Posta adresi” kısmına E-posta adresinizi yazınız ve “İleri” butonuna tıklayınız.

 

 

Gelen Posta sunucum bir “POP3” sunucusudur seçeneğini seçiniz.  Gelen ve Giden posta sunucu kısmına “posta.selcuk.edu.tr” yazınız ve “İleri” butonuna tıklayınız.

 

 

 

“Hesap adı” kısmına kullanıcı adınızı yazınız. Outlook Express programının şifrenizi unutmamasını istiyorsanız (tavsiye edilmez) “Parola” kısmına şifreniz yazıp “Parolayı Anımsa” seçeneğini işaretleyiniz. Daha sonra ileri butonuna tıklayınız.

 

 

Son butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.

 

 

 

Diğer ayarları tamamlamak için “Araçlar” menüsünden “Hesaplar” bölümüne tıklayınız.

 

 

Açılan Pencereden Selçuk E-Posta hesabınızı seçip “Özellikler”e tıklayınız.

 

 

 

Açılan Pencereden “Sunucular” sekmesine geçiniz. “Giden Posta Sunucusu” bölümündeki “Sunucum Kimlik doğrulaması gerektiriyor” kutucuğunu işaretleyiniz ve devamında “Ayarlar” butonuna tıklayınız.

 

Açılan Ayarlar penceresinden “Gelen posta sunucumla aynı ayarları kullan” seçeneğini işaretleyip “Tamam” butonuna tıklayınız.

 

 

 

 

 

Açık olan Pencereden “Gelişmiş” sekmesine geçiniz. “Giden Posta (SMTP)” ve “Gelen Posta POP3” için “Bu sunucu için güvenli bağlantı (SSL) gereklidir” seçeneklerini seçiniz. “Giden posta (SMTP)” kısmına 587 , “Gelen posta (POP3)” kısmına 995 yazınız. Eğer Alt taraftaki Teslim bölümündeki “İletilerin bir kopyasını sunucuda bırak” seçeneği işaretlenirse gelen E-Postaların bir kopyası sürekli Ana Sunucular üzerinde kalacaktır.


Not: Bu Seçeneği işaretleyen kullanıcılarımızın belli aralıklarla http://posta.selcuk.edu.tr web adresinden E-Posta hesabına girip, gelen kutularındaki gereksiz E-Postaları silmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

 

 

Son olarak “Tamam” butonuna ve devamında “Son” butonuna tıklayıp işlemi tamamlayınız.